Kava Kava (pieprz metystynowy) – co to jest i jak działa?

Kava Kava to roślina, która wśród ludów zamieszkujących wyspy Pacyfiku ma znaczenie mistyczne. Związana kulturowo z życiem religijnym stanowi główny element rytuałów i obrzędów. Wspólne parzenie i picie naparu z rośliny jednoczy lokalną społeczność i dopełnia ceremonię. Odkrycie pieprzu ametystowego dla świata oderwało go od kultowych znaczeń, ale uwypukliło jego prozdrowotne właściwości. Dziś Kava Kava stanowi jedną z najchętniej wybieranych roślin leczniczych stosowanych w medycynie naturalnej.

Kava Kava – pieprz metystynowy

Pieprz metystynowy to roślina występująca naturalnie w rejonie Pacyfiku – głównie w Mikronezji i Vanatu. Ze względu na sprzyjający klimat jej plantacje zakładane są również w Indiach, jednak to Polinezja jest największą „plantacją” pieprzu. Sama roślina należy do rodziny pieprzowatych, więc jest spokrewniona z czarnym pieprzem, którego używamy jako przyprawę.

Byliny kavy osiągają do 5 metrów wysokości. Jej znakiem rozpoznawczym są duże, soczyście zielone liście w kształcie serca. Co ciekawe, jest rośliną dwupienną czyli taką, na której występują podczas kwitnienia jednocześnie kwiaty męskie i żeńskie. Kwiaty męskie przypominają kłosy i to one wydają nasiona pieprzu. Kwiatostan żeński przeważnie nie wydaje owoców.

Kava Kava – właściwości i zastosowanie

W Europie, ze względu na odrębny krąg kulturowy, magiczne właściwości pieprzu doceniane na Pacyfiku nie znalazły podatnego gruntu i nie przyjęły się. Nie używa się więc banknotów i monet z jej przedstawieniem, ani nie przedstawia na oficjalnych symbolach narodowych. Nie mniej jednak zyskała na popularności ze względu na swoje lecznicze właściwości. I choć nie zaadaptowano plemiennych rytuałów jej wspólnego picia, coraz częściej można spotkać ją w sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością. Co sprawiło, że stała się tak pożądanym składnikiem naparów i herbat? Jej naturalne właściwości.

Związki organiczne zawarte w pieprzu metystynowym bez żadnych skutków ubocznych są łatwo przyswajalne przez układ pokarmowy. Dzięki temu jego spożywanie nie wywołuje żadnych gastrycznych i żołądkowych problemów. Mało tego – regularne picie naparów z Kavy leczy zaparcia i wspomaga trawienie, usprawniając perystaltykę jelit. Kava najbardziej doceniana jest jednak za swoje właściwości relaksacyjne, ze względu na podobieństwo odczuwania stanów wywoływanych przez alkohol. Nie powoduje jednak otumanienia, nie upija (tym samym nie wprowadza w krwioobieg alkoholu) i nie uzależnia. Jest całkowicie bezpieczna. Jej przewagą nad napojami z procentami jest utrzymanie procesów myślowych i świadomości. W takim samym stopniu poprawia jednak samopoczucie i pozwala pozbyć się stanów lękowych, dzięki czemu stosowana jest w leczeniu depresji i wielu zaburzeń na tle nerwowym. Ponadto roślina stosowana jest w leczeniu:

  • reumatyzmu
  • astmy
  • bólów mięśniowych
  • bezsenności
  • chorób układu moczowego
  • nowotworów
  • napięć psychicznych.

Trzeba pamiętać jednak, by przy zachowaniu pewnej regularności przyjmowania preparatów z pieprzem metystynowym odpowiednio je sobie dawkować. Nadmierne spożycie może powodować uczucie ciężkości, zaburzenia motoryczne i ospałość.

Mimo kulturowego znaczenia i euforycznych stanów wywoływanych tak chętnie przez mieszkańców Pacyfiku, w Europie (w tym w Polsce) Kava Kava jest całkowicie legalna. Owszem, przez wiele lat znajdowała się na liście substancji psychoaktywnych i niedopuszczonych do codziennego użytku, jednak wielość badań nad substancjami zawartymi w roślinie wykluczyło większość jej negatywnych skutków na organizm. Należy tutaj  jednak pamiętać, by pieprz metystynowy kupować w legalnych źródłach. Każdy produkt powinien posiadać atest, informację o sposobie produkcji, składzie oraz dawkowaniu. To bardzo ważne szczególnie wtedy, gdy dotrze do nas nieprawdziwa informacja o działaniach niepożądanych (np. o szkodliwości dla wątroby) – działanie i wpływ kavy na organizm zależy od jakości  i dojrzałości rośliny oraz sposobu jej obróbki: pod żadnym pozorem nie można kupować preparatów otrzymywanych przez ekstrakcję w rozpuszczalnikach organicznych (np. etanolu)! Najbardziej bezpieczne są ekstrakty z korzeni wytrącone przez wodę.

Pieprz metystynowy – gdzie kupić?

W sklepach zielarskich, gdzie sprzedawany jest głównie w sproszkowanej postaci. Gdy nie jesteśmy pewni, jaką odmianę wybrać, poprośmy o radę sprzedawcę – moc i działanie kavy zależy od użytej części rośliny. Najczęściej spotykane są dwie odmiany: lawena i waka. Lawena jest łagodniejsza w smaku i bardziej delikatna. Pita w ciągu dnia rozluźnia i pomaga utrzymać dobry nastrój. Waka z kolei jest bardzo mocna – najlepiej pić ją wieczorem po ciężkim dniu. Wycisza i ułatwia zasypianie. Relaksuje do stopnia, w którym marzy się tylko o pójściu spać.

Ceny Kavy Kavy na polskim rynku są ujednolicone – za 100 gram proszku możemy zapłacić około 50 zł. Na szczęście cena przekłada się na jakość – zakupiony specyfik jest bardzo wydajny. By poczuć kojące działanie kavy, wystarczy zaparzyć już pół łyżeczki proszku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *