Ekspres do kawy – czym kierować się przy jego wyborze?

Ekspres do kawy pojawia się w coraz większej liczbie domów. Wszystko ze względu na zupełnie inne doświadczenie smakowe względem zwykłej kawy zalanej wrzątkiem. Wiadome jest, że dobrej jakości ekspresy do kawy związane są z większym wydatkiem. Mimo tego ich zakup to inwestycja, która zwraca się niejednemu kawoszowi. Żeby posmakować pysznego cappuccino, latte macchiato czy americano nie musimy udawać się do kawiarni. W końcu możemy stać się domowymi baristami! Tylko czym kierować się przy wyborze ekspresu do kawy?

Zanim podejmiemy decyzję nad zakupem ekspresu ciśnieniowego, kapsułkowego czy przelewowego, powinniśmy zastanowić się nad kilkoma innymi kwestiami. Od naszej kawowej rutyny zależy, która opcja będzie dla nas najbardziej opłacalną. Dlatego też warto na samym początku zastanowić się nad tym, jaką kawę pijemy każdego dnia oraz ile wypijamy jej w ciągu doby. Ważni są również inni domownicy — kto ile czasu poświęca na przygotowanie idealnej kawy oraz czy nie lepiej będzie robić za jednym razem kilku porcji. Posiadając tę wiedzę, łatwiej będzie nam wybrać idealny ekspres do kawy.

Idealne expresy do kawy w naszych domach

Najlepsze rozwiązanie do naszego domu zależne jest od ilości domowników i tego, jak często i jaką kawę spożywają. Jeśli mieszkamy samemu, a kawa jest dla nas dodatkiem dnia, wtedy wystarczy zakupić ekspres przelewowy. Inaczej jednak jest w sytuacji, kiedy każdy ma inne gusta smakowe. Eksperci w takich sytuacjach najczęściej polecają automatyczny, głównie ciśnieniowy expres do kawy. Wystarczy wtedy wcisnąć na automacie jeden przycisk, by rozkoszować się smakową kawą. Jeśli lubimy testować różne rodzaje kaw, dobrym rozwiązaniem może być również ekspres kapsułkowy. Będzie on jednak opłacalny wyłącznie wtedy, kiedy kawę pijemy sporadycznie, gdyż ceny kapsułek robią swoje.

Co powinien posiadać w sobie ekspres do kawy?

Wiele ekspresów do kawy posiada różne opcje i dodatkowe funkcjonalności. Jeśli preferujemy kawy z mlekiem, dobrze będzie zastanowić się nad modelem, który posiada spieniacz do mleka. Dobrym wyborem w takim wypadku będzie ekspres Siemens, który z łatwością zrobi nasze ulubione latte macchiato czy cappuccino. Przed zakupem ekspresu ciśnieniowego warto zwrócić uwagę również na inne parametry urządzenia. Upewnijmy się, jaki typ kawy akceptuje maszyna, ile rodzajów kaw może nam zaproponować oraz czy jest urządzeniem energooszczędnym.

Idealna kawa do ekspresu ciśnieniowego

W momencie, w którym posiadamy już w naszym domu ekspres do kawy, należy przygotować odpowiednie składniki do zrobienia wyśmienitego napoju. Nie wszystkie rodzaje kawy nadają się do każdego rodzaju kawy. Dlatego też ekspres ciśnieniowy jest bardziej wymagający niż kapsułki. Różne ziarna różnią się aromatem oraz smakiem. Najczęściej klienci wybierają arabikę oraz robustę, które w wersji mieszanek kawowych tworzą idealną kompozycję zapachów i smaków. Dobrze jednak udać się do specjalistycznego sklepu i na początku poprosić o radę w doborze idealnych ziaren.

Gdzie kupimy idealny ekspres?

Jak już wspominaliśmy, dobrym miejscem na rozpoczęcie poszukiwać idealnego expresu do kawy będzie specjalistyczny sklep. W różnych większych miastach oprócz elektromarketów znajdują się sklepy, które koncentrują swoją działalność głównie na kawie oraz sprzętach dla baristów. Drugim miejsce są właśnie sklepy z elektroniką, gdzie sprzedawcy obeznani są z parametrami technicznymi wielu urządzeń. Mogą nam wskazać idealne rozwiązanie odpowiednie do naszej kawowej rutyny. Może się okazać, że idealną maszyną do kawy dla nas jest zwykły zaparzacz w formie aeropresu.

Wygodnym rozwiązaniem jest również zakupienie idealnego ekspresu oraz innych potrzebnych do niego produktów przez Internet. Dobrym rozwiązaniem są oferty Allegro. Znajdziemy tam nie tylko specyfikację różnych rodzajów ekspresów, ale również w jednym miejscu odnajdziemy pyszne rodzaje kawy. Jeśli już decydujemy się wyposażyć kuchnię w ekspres, nie powinniśmy zapomnieć o zestawie szklanek o różnych rozmiarach, odpowiednich do różnego typu napojów. Dzięki takim zakupom każdy nasz dzień zacznie być udany dzięki zapachowi świeżo zaparzonej kawy o poranku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *