Filiżanki do kawy – solo czy ze spodkami?

Szukasz kompletu filiżanek do kawy, który uprzyjemni Twoje spotkania z rodziną i przyjaciółmi? W każdym domu potrzebny jest taki zestaw, jednak pytanie brzmi – czy kompletować go samodzielnie, czy decydować się na gotowe rozwiązania. A jeśli gotowe, to czy warto wybierać duety filiżanka ze spodkiem czy raczej ten drugi element okaże się zbędny? Podpowiadamy i rozwiewamy wątpliwości.

Filiżanka ze spodkiem – klasyczny zestaw

Serwowanie kawy zazwyczaj wiąże się z podawaniem nie tylko napoju, ale też przekąsek czy słodkich deserów. Stąd popularność zestawów, na który składają się filiżanki oraz spodki.

Filiżanka ze spodkiem sprawdza się do serwowania kawy raczej w eleganckich okolicznościach. Podwieczorki, na które zapraszasz przyjaciółki, deser po obiedzie rodzinnym – kubki raczej niekoniecznie się tu sprawdzą, lepszym wyborem będą właśnie gustowne filiżanki. Mieszczą one mniej napoju, dlatego są odpowiednie do degustacji i serwowania kaw, które z założenia są intensywne, lecz niewielkie – np. espresso.

Kupując zestaw ze spodkiem masz pewność, że każdy element będzie do siebie idealnie pasował. I chodzi tu nie tylko o kwestie estetyczne, choć te są także ważne, ale też o obwód filiżanki na dole i wewnętrzy obwód spodka. Chodzi o to, aby po odłożeniu filiżanki stała ona pewnie i stabilnie, nie powodując rozlewania małej czarnej na boki.

Dokupowanie spodków do filiżanek

Nie każdy ma potrzebę posiadania kompletu do serwowania kawy – niektórzy potrzebują tylko filiżanek, bo ciastka umieszczają na paterach. W tej sytuacji można rozważyć zakup każdego elementu oddzielnie. To nie problem, bo wielu producentów udostępnią tę możliwość. Np. Chodzież – znany i ceniony polski producent ceramiki proponuje zarówno zestawy, jak i same filiżanki czy spodki.

Jeżeli zechcesz je dokupić w późniejszych czasie, nie będzie z tym problemu. Sprawdź tylko, z jakiej kolekcji dokładnie pochodzą Twoje produkty i dokup tyle, ile potrzebujesz. W obrębie danej serii masz pewność, że filiżanki i spodki będą do siebie pasowały stylistycznie i kolorystycznie. Chociaż są białe, to odcieni tego koloru jest naprawdę sporo – perłowy, kość słoniowa, ecru, śnieżny. Do tego kwestia wzornictwa, niektóre zestawy są gładkie, a inne mają kolorowe ranty czy dekory.

Porównanie cen – filiżanki solo i ze spodkami

Na pewno przy wyborze filiżanek i decydowaniu o zakupie ich solo lub w zestawach warto wziąć pod uwagę cenę. Czasem okazuje się, że zakup w pakiecie jest bardziej opłacalny niż ten sam zakup każdego elementu oddzielnie. Jeżeli jednak wiesz, że nie potrzebujesz spodków, kup same filiżanki. Różnica w cenie wynosi wtedy od kilku do kilkunastu złotych, a wybór jest bardzo duży. Wreszcie miejsce do przechowywania. Choć nie zajmują go wiele, to jednak spodeczki wymagają ułożenia w formie wieży jeden na drugim, a filiżanki obok siebie. Układanie w taki sam sposób może spowodować, że będą niestabilne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *