W wielu kulturach parzenie herbaty to sztuka wręcz mistyczna. Związana z religią i filozofią stanowi odwieczny rytuał, w którym można doszukiwać się sensu wspólnotowości, jedności i zgody. W Japonii, gdzie ceremonia przygotowania i podania herbaty sięga już VII wieku, narodziła się swoista filozofia zwana herbatyzmem. Bo dla Japończyków herbata to nie tylko napój. Kultowe czynności związane z jej parzeniem to swego rodzaju styl życia warunkujący stan umysłu. Stąd spacer przed wypiciem herbaty, wycieranie jedwabiem naczyń do parzenia herbaty, bambusowa łyżeczka do herbaty, naczynia przeznaczone tylko do kosztowania przygotowanego naparu.
Domowy rytuał picia herbaty
Wielu osobom parzenie herbaty kojarzy się ze zwykłą kuchenną czynnością: zagotowaniem w czajniku wody i zalaniem torebki wrzątkiem. Jednak dla rozsmakowanych herbaciarzy przygotowanie i piecie herbaty to bardzo ważna część codziennej rutyny – chwila na uspokojenie myśli, wyciszenie i sposób na relaks po ciężkim dniu. Warto ten sposób wypróbować i tym samym dać sobie chwilę wytchnienia. Przygoda z poznawaniem herbaty wcale nie musi być trudna. Na początku wystarczy wybrać się do herbaciarni i poprosić o aromatyczną mieszankę. Nasze wskazówki i smak z pewnością pozwolą wybrać odpowiedni susz nawet, gdy nie jesteśmy ekspertami od herbaty. Dowiedzmy się o naszej mieszance jak najwięcej – skąd pochodzi, w jakim okresie zbierano liście, jak je suszono i jak najlepiej je zaparzać. A gdy już zbierzemy informacje, kupmy niewielki zestaw do parzenia herbaty – jej smak nie zależy tylko od jakości liści. To, w czym przygotowujemy herbatę jest równie ważne. Są bowiem naczynia i materiały, w których herbata smakuje jeszcze lepiej.
Dzbanek do herbaty – dlaczego jest ważny?
Elegancko podana herbata cieszy podwójnie: swoim smakiem i wyglądem. Całkiem inaczej prezentuje się napar w przygotowany w pięknym czajniczku i inaczej podany w zwykłych szklankach, gdzie fusy lub torebka pływają na powierzchni, czyniąc z picia herbaty zwykłą torturę sączenia jej przez zęby. Odpowiedni dzbanek pozwoli więc idealnie zaparzyć herbatę i cieszyć się jej pełnym smakiem i aromatem. Czajniczek do herbaty przez długi czas utrzymuje temperaturę naparu, a dzięki określonej objętości wody sprawia, że zaparzony susz wzmacnia swoje smakowe walory.
Jednak dzbanek do herbaty dzbankowi nierówny. Różnią się między sobą nie tylko materiałem, z jakiego zostały wykonane, ale również stylem parzenia herbaty, jakiemu zostały dedykowane.
Czajnik żeliwny do herbaty
Bardzo długo utrzymuje ciepło. Może być jednak nieporęczny, ponieważ jest bardzo ciężki i nie ma w nim sitka na herbatę. Wybraną mieszankę wsypuje się po prostu do dzbanka i zalewa wodą. Na napar trzeba jednak trochę poczekać – naczynia żeliwne z reguły nagrzewają się bardzo długo. Jest to jednak swego rodzaju plus na korzyść żeliwnych czajniczków: długie podgrzewanie się wody pozwala uwolnić z liści herbaty to, co najlepsze. Delektowanie się herbatą mogą jednak zepsuć pływające w filiżance fusy. Napar najlepiej więc wlewać przez sitko. Imbryk żeliwny idealnie sprawdza się do parzenia zielonej herbaty, która jest tym smaczniejsza, im częściej zaparza się kolejny raz te same liście.
Dzbanek porcelanowy do herbaty
Porcelanowe naczynia znajdziemy w każdym domu. Są nie tylko eleganckie, ale i funkcjonalne. Jeśli nie jesteśmy jeszcze mistrzami w parzeniu herbaty, warto wykorzystać na początek zastawę, którą mamy schowaną w kredensie. Porcelanowy czajniczek i filiżanki są oprawą każdego stołu i cieszą oko. Porcelanowe dzbanki do herbaty są lekkie i długo utrzymują ciepło. Idealnie sprawdzą się do zaparzania codziennej, ulubionej herbaty. Spośród wielu dostępnych na rynku modeli można wybrać te, które posiadają wewnętrzne sitko na susz, filiżankę odpowiadającą objętości dzbanka, zestaw z sześcioma filiżankami czy pojedyncze imbryki z pokrywką.
Dzbanek szklany do herbaty
Jego największą zaletą jest przeźroczystość i możliwość oglądania zmieniającej się podczas zaparzania barwy herbaty. Przepięknie wyglądają w nim „rozkwitające” herbaty i zmieniające swój kształt liście. Podobnie jak w imbrykach porcelanowych, wystarczy zalać wybraną mieszankę wodą i pozwolić jej wyciągnąć z naparu to, co najlepsze. Herbatę podawaną w szklanych dzbankach należy jednak szybko wypić – szkło nie trzyma ciepła, przez co sprawia, że stygnąca herbata staje się gorzka. Szklanego dzbanka nie można również podgrzać – wykonane z cienkiego szkła pękają, gdy długotrwale oddziałuje na nie wysika temperatura. Najlepiej więc wlać do dzbanka tyle wody, na ile filiżanek przewidzieliśmy podać herbatą i w razie potrzeby zaparzyć ją jeszcze raz na ciepło.
Czym się kierować przy wyborze dzbanka do herbaty?
- Funkcjonalnością. Do wyboru są imbryki z sitkiem, podgrzewaczem, zestawem filiżanek i te z możliwością postawienia na kuchence.
- Materiałem wykonania. Żeliwne bardzo długo trzymają ciepło, porcelanowe są ozdoba stołu a szklane cieszą oko widokiem zaparzanej herbaty.
- Jakością. Imbryki do herbaty powinny być wykonane z najwyższą starannością. Pokrywka powinna idealnie przylegać do rantu, dziobek być odpowiednio wyprofilowany a uszko dzbanka nie powinno się nagrzewać.