Czy można rozkoszować się pyszną kawą jaz z włoskiej kawiarni przez cały dzień i bez wychodzenia z domu? Oczywiście że tak! Wystarczy kupić domowy ekspres. Pyszna kawa będzie wtedy na wyciągnięcie ręki…
Czy domowy ekspres do kawy to dobry pomysł?
Jeśli jesteś kawowym smakoszem, a przy okazji cenisz sobie wygodę, ekspres do kawy może stać się twoim ulubionym sprzętem w kuchni. I nie chodzi tylko o szybkość parzenia kawy, ale o smakowe warianty i możliwość wyboru aromatycznego napoju. Pobudzające espresso z samego rana, cappuccino do smacznego ciastka czy cafe crema podana na popołudniowym spotkaniu z przyjaciółmi to tylko niektóre z możliwych opcji, jakie na przygotowanie kawy oferuje domowy ekspres. Dzięki niemu swoją ulubioną kawę możesz pić przez cały dzień – bez kolejki przy barze i oczekiwania na kelnera. To dużo lepsze rozwiązanie, niż zwiedzanie miasta w poszukiwaniu dobrej kawiarni.
Zanim jednak padnie na wybór odpowiedniego ekspresu, warto zadać sobie kilka pytań. Wszak ekspresów na rynku jest bardzo dużo, a każdy użytkownik ma co do niego swoje indywidualne oczekiwania. Ekspresy różnią się sposobem przygotowywania kawy, dlatego trzeba się zastanowić, jaka kawa najbardziej nam smakuje – parzona tradycyjnie czy pod ciśnieniem? Czy wolimy małą czarną czy kawę ze spienionym mlekiem? Zaparzaną z kapsułki czy ze zmielonych ziaren? Te proste pytania ułatwią wybór odpowiedniego sprzętu do domu i pozwolą zaoszczędzić pieniądze. Bo nie oszukujmy się – zakup ekspresu do kawy to spory wydatek. Więc zanim zdecydujemy się na zakup, lepiej poznać różne oferty i funkcje ekspresu, by nie kupić sprzętu, z którego większości opcji korzystać nie będziemy. Warto również uwzględnić rozmiary kuchni – małe ekspresy równie dobrze spełniają swoją funkcję, a dodatkowo nie zabierają wiele miejsca i są łatwe w czyszczeniu.
Podział ekspresów do kawy
Ekspres ekspresowi nierówny i nie ma jednego ekspresu do kawy. Stąd tak ważne odpowiedzenie sobie na pytania zadane w akapicie wyżej. Po wpisaniu wyszukiwarkę „ekspres do kawy” Google domyślnie podpowiada nam wiele wariantów. Żeby się w tym nie pogubić, warto wiedzieć, że ekspresy dzielą się na:
- Kombinowane
- Przelewowe
- Ciśnieniowe
Każdy ciśnieniowy z kolei ma swoje podkategorie:
- Mokka
- Półautomatyczne
- Automatyczne
W automatycznych wyróżnia się:
- Te, do których potrzebne są saszetki lub kapsułki
- Te, które mają wbudowany młynek
Ekspresy kombinowane łączą w sobie moduł ciśnieniowy i przelewowy. Z takim sprzętem możemy cieszyć się smakiem kawy parzonej i cappuccino z mlekiem. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie każdy z domowników ma swój gust kawowy i inne smakowe preferencje. Ekspresy przelewowe nie dają wiele pola do manewru, ale polubi je ten, kto ceni sobie smak mocnej, parzonej kawy ze świeżo zmielonych ziaren. Jego zaletami są dzbanki o dość sporej objętości i opcja podgrzewania kawy, co pozwala rozkoszować się smakiem małej czarnej przez cały dzień. W ekspresach ciśnieniowych z kolei podgrzana woda wtłaczana jest do pojemnika z kawą, co zapewnia optymalne wykorzystanie saszetki lub kapsułki. Dodatkowo ekspresy ciśnieniowe posiadają wbudowany pojemnik na mleko, dzięki czemu w domowej kuchni można przygotować Latte Macchiato albo Caffe Latte.
Najbardziej popularne ekspresy na rynku
W ostatnim czasie na rynku dużą popularnością cieszą się ekspresy automatyczne. Ich sekret tkwi w kapsułkach dostępnych w wielu smakach i aromatach. Wiele modeli posiada również wbudowany młynek do kawy i pojemnik na mleko, dzięki czemu ulubiony napój można łączyć ze spienionym mlekiem. Zaletą automatycznych ekspresów jest również powtarzalność kawy – smak każdego napoju jest zawsze taki sam. Poza tym intuicyjne wyświetlacze pozwalają przygotować kawę już za jednym dotknięciem; mało tego – zapamiętują ulubiony zestaw każdego z domowników, więc nie trzeba za każdym razem przeklikiwać dostępnych opcji.
Kawosze doceniają również ekspresy kolbowe, te z rodzaju półautomatycznych. Przy ograniczonym budżecie pozwalają zamienić się w domowego baristę i cieszyć się prawdziwym smakiem kawy. Sprawdza się u osób, które nie parzą codziennie wielu kaw, ale potrafią docenić idealnie przygotowane espresso. Urok kolbowych ekspresów polega na aktywnym przygotowaniu kawy – by ją przygotować, trzeba włożyć większy wysiłek, niż wciśnięcie na panelu odpowiedniego przycisku. Rytuał przygotowania napoju zaczyna się bowiem od zmielenia ziaren kawy, przesypania proszku do kolby i ubicia go. Im mocniej ubijemy, tym bardziej intensywny smak kawy otrzymamy. Dopiero wtedy można przyłączyć kolbę do ekspresu i usiąść wygodnie w fotelu, w oczekiwaniu na pobudzający napar.
Z mody nie wychodzą też klasyczne kawiarki, które pozwalają cieszyć się profesjonalnie przygotowaną kawą w domowym zaciszu. Zgrabny czajniczek umieszczany bezpośrednio na ogniu lub płycie grzewczej, po zagotowaniu wody wypełnia się mocną, aromatyczną esencją, podobną do espresso. Na kawę trzeba troszkę poczekać, jednak jej smak wynagrodzi dreptanie przy kuchence i nasłuchiwanie charakterystycznego bulgotania, zwiastującego zaparzenie kawy.