Herbata jako podziękowanie dla gości – pomysły

Ślub to jedno z najpiękniejszych wydarzeń w życiu. Biała suknia, elegancki garnitur, wystawne przyjęcie i sala pełna gości. A pełna gości dlatego, że chcemy z najbliższymi i przyjaciółmi cieszyć się naszym szczęściem. I często chcemy im też podziękować, że w tym wyjątkowym dniu byli razem z nami i towarzyszyli nam w uroczystości zaślubin. A pomysłów na podziękowanie jest tak dużo, jak liczne są pary młode: od czekoladek i pudełeczek z migdałami po magnesy i przypinki. W tym szczególnym dniu warto się jednak wyróżnić i postawić na oryginalność, by goście długo wspominali weselną zabawę. I zamiast standardowych słodkości dać im w podziękowaniu… herbatę.

Historia prezentów dla weselnych gości

Zaślubiny to obrzęd tak stary, jak stara jest historia człowieka. Choć w każdej kulturze wygląda całkowicie inaczej, to i tak niezmiennie od setek lat budzi ogromne emocje, nadzieje i oczekiwania. Czas narzeczeństwa, przygotowania do uroczystości i podjęcia nowej życiowej roli wypełniają codzienność przyszłej młodej pary aż do dnia ślubu. Nic więc dziwnego, że przyszli małżonkowie chcą, by wszystko było dopięte na ostatni guzik – od wyboru serwetek i kwiatów, po muzyczną oprawę i dekoracje weselnej sali. Jednak gdy cofniemy się kilka wieków wstecz, to zauważymy, że bardziej niż para młoda, w przygotowania do ślubu zaangażowani byli rodzice i najbliżsi członkowie rodziny. Dlaczego? Dlatego, że ślub był swego rodzaju pokazem bogactwa, a cała ceremonia miała zrobić na zaproszonych gościach niezapomniane wrażenie. A gośćmi nie byli tylko członkowie rodziny – w zamożnych familiach na ślub i wesele zapraszani byli najważniejsi notable, znane i szanowane osobistości i rodziny, z którymi chciano nawiązać bliższe kontakty i znajomości. Zaproszenia na ślub pełniły więc swego rodzaju wymianę uprzejmości – nawiązane znajomości i koneksje mogły zaowocować na przyszłość. Dość szybko pojawił się więc pomysł prezentów dla ślubnych gości – uhonorowanie ich obecności stało się przymilnym zabiegiem, zapewniającym ich przychylność dla nowożeńców. Zwyczaj ślubnych upominków stał się bardzo powszechny wśród zamożnej części społeczeństwa. W Europie najszybciej rozpowszechnił się u francuskich elit – goście weseli byli obdarowywani pudełeczkami z czekoladkami zwanymi bonbonniere. Nie były to jednak zwykłe pudełka, które znamy dzisiaj. Już samo opakowanie zawierające misternej roboty słodkości wyróżniało się swoim niepowtarzalnym wyglądem. Bombonierki wykonywane były z kryształu lub porcelany, nierzadko ozdabianej złotem i szlachetnymi kamieniami. Sam zwyczaj obdarowywania ma jednak głębsze znaczenie – młodą parę od zawsze utożsamiano ze szczęściem, pomyślnością i „szansą na lepsze”  – prezenty dla gości były więc (i nadal są) cząstką szczęścia i błogosławieństwa, jakie spłynęło na młodą parę podczas uroczystości zaślubin. 

Przysługi ślubne

Od XVI wieku prezenty dla weselnych gości znane są pod nazwą ślubnych przysług. Ich znaczenie jest bardzo proste w interpretacji – zaprosiliśmy cię, wyróżniliśmy i obdarowaliśmy częścią swojego szczęścia i błogosławieństwa, więc liczymy na to, że gdy poprosimy cię o pomoc lub drobną przysługę, to nam nie odmówisz. 

Jeśli chodzi o pomysły na ślubne podarunki, to współcześnie nie obowiązują żadne normy i społeczne bon tony. Nie ma jednego modelu i wzoru, który nadaje ton dzisiejszym weselom. Wszystko zależy tak naprawdę od pomysłowości pary młodej, klimatu wesela, budżetu przeznaczonego na ślubną zabawę czy zainteresowań nowożeńców. Na ślubnych stołach obok winietek pojawiają się więc ręcznie dekorowane pierniki, świeczki, smakowe miody a niekiedy nawet pachnące sezonowymi kwiatami saszetki. 

Herbata dla weselnych gości 

Oryginalnym prezentem, który zostanie z gośćmi na dłużej mogą być niebanalnie skomponowane i opakowane herbaty. Ten upominek sprawdzi się najlepiej podczas chłodnych wieczorów – jest to więc świetny pomysł na prezenty dla wesel organizowanych późną jesienią.  Idealnie sprawdzi się tutaj pomysł serwowanie tej samej mieszanki podczas ślubnej zabawy. Dzięki temu smak kojarzony z weselem zostanie z gośćmi na dłużej. Gdy w domowym zaciszu zaparzą sobie herbatę serwowaną na przyjęciu, od razu przypomną sobie miły wieczór i zabawę do białego rana. 

Sposobów na przygotowanie aromatycznego podarunku jest wiele – w sklepach stacjonarnych i działających on line można zamówić pojedyncze saszetki herbaty, ozdobne fiolki ze spersonalizowaną zawieszką, małe paczuszki owinięte celofanem czy lniane woreczki ozdobione inicjałami pary młodej. 

Można mieć pewność, że taki prezent naprawdę zrobi na gościach wrażenie i zostanie w ich wspomnieniach na dłużej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *